Mi van a pénztárcádban? A hitelkártyák rövid története
Manapság el sem tudjuk képzelni az életünket bankkártya vagy hitelkártya nélkül. A készpénzhez viszonyítva a hitelkártyák új találmánynak számítanak, mégis szilárdan beépültek a mindennapi pénzügyi életünkbe. De hogyan is alakult ki, mikor és hol jelent meg az első hitelkártya?
Honnan indult?
Mint említettük, a hitelkártyák új találmánynak tűnnek, de nem az utóbbi néhány év fejlesztései. Az első jelek a hitelkártyák elődjére a 19. század végére nyúlnak vissza. Az első cég, amely valami hasonlót bocsátott ki, mint amit ma hitelkártyának nevezünk, az amerikai Hotel Credit Letter Company volt. Ezek azonban inkább azonosítóként szolgáltak a rendelt áruk átvételére és az ügyfél hitelének nyilvántartására.
1914-ben a Western Union bevezette az első fém hitelkártyákat, amelyekkel rendszeres ügyfeleik a vállalat szolgáltatásaiért fizethettek. Ezután a fizetőkártya-piac gyorsan növekedett, bár a második világháború ideiglenesen megállította ezt a folyamatot. A háború után azonban folytatódott az elterjedésük, és 1949-től az amerikaiak már modernebb formában használhatták a hitelkártyákat.
Az aranykor: a hitelkártyák virágkora
Az 1950-es években az Egyesült Államok gyors gazdasági fejlődése miatt óriási igény mutatkozott hitelkártyákra. A bankok versengeni kezdtek egymással, hogy egyre kedvezőbb ajánlatokkal csábítsák az ügyfeleket. Frank McNamara neve ezen a ponton került a történelemkönyvekbe, mivel őt tekintik a modern fizetőkártyák "atyjának". Egy étteremben történt, hogy McNamara rájött, hogy otthon hagyta a pénztárcáját. Ebből az élményből kiindulva megalkotta a Diners Club nevű céget, amely az utazás és szórakozás kártyáit hozta forgalomba, amelyeket éttermekben, szállodákban és boltokban lehetett használni.
Az ikonikus American Express
Az 1958-as év mérföldkő a hitelkártyák történetében, ugyanis ebben az évben bocsátotta ki az American Express az első műanyag hitelkártyáját. Bár az utazási és szórakozási kártyák már korábban megjelentek, az American Express tette igazán elérhetővé és népszerűvé ezt a fizetési formát.
Ebben az évben jelent meg a BankAmericard az amerikaiak pénztárcáiban, amely az első valódi hitelkártyának tekinthető. A BankAmericard egyedülálló jellemzője az volt, hogy a visszafizetést részletekben is lehetett törleszteni, nem csak egy összegben, mint korábban, ez a törlesztési modell napjainkig fennáll.
A mágnescsík és a digitális forradalom
A következő nagy technológiai áttörés 1972-ben következett be, amikor a hitelkártyákon megjelent a mágnescsík, amely segített a kártya hitelesítésében. A BankAmericard ismét úttörő szerepet játszott, mivel ők használták először ezt az újítást. A következő évben bevezették a BASE I rendszert, amelyet később a BASE II követett – ez volt az első elektronikus kártya-hitelesítési rendszer.
Az 1990-es évek elején újabb fejlődés következett, ekkor jelentek meg a ma ismert chipkártyák, amelyek jelentősen növelték a tranzakciók biztonságát. Azóta a kártyák formája már nem sokat változott – a mai napig műanyag kártyákat használunk fém chippel.
A hitelkártyák napjainkban
Ma a hitelkártya-piacot a Visa uralja, de szorosan követi a rivális MasterCard is.
A technológia fejlődése azonban nem áll meg – az érintés nélküli fizetések, a mobiltelefonos alkalmazások és a virtuális kártyák mind részei annak a pénzügyi forradalomnak, amelyben élünk.
A hitelkártyák története egy érdekes példa arra, hogyan képes egy egyszerű ötlet – a hitelen alapuló fizetés – ilyen mértékben formálni a gazdaságot és mindennapi életünket. Ahogy a technológia fejlődik, biztosak lehetünk abban, hogy a jövőben még több innovációt hoz majd a fizetési rendszerek világában.